>

Zrywki – czy jeszcze się przydają?

Zrywki – czy jeszcze się przydają?

Jednorazówki stały się nieodłącznym elementem naszych sprawunków. W jakim celu ponadto używa się jednorazówek? Kiedy wymyślono worki foliowe? Czy jednorazówki biodegradowalne są korzystniejsze? Czy to kres toreb foliowych? Dlaczego jesteśmy zmuszeni płacić za torebki foliowe?

Kiedy powstały pierwsze worki foliowe?

Zanim wynaleziono worki foliowe, używano sztywnych papierowych toreb. Wymyślił je amerykanin, Walter H. Deubner w 1912 roku.  Mężczyzna ten był szefem marketu spożywczego i chciał ułatwić swym konsumentom transportowanie sprawunków z marketu do domów. Pomysł ten był hitem, papierowe torby dla klientów zaczęły wcielać sklepy prawie na całym globie.

Działo się tak aż do roku 1965. Wtedy to Gustav Thulin Sted – szwedzki inżynier, wymyślił i opatentował wyjściową polietylenową wersję worka foliowego. W oka mgnieniu wyparła swego wykonanego z papieru  pioniera. Jednorazówka była głównie bardziej trwała a ponadto nie używaną można było złożyć i transportować  wygodnie w torebce czy kieszeni.

Dlaczego nazwa „reklamówka”?

Na początku worki foliowe miały być stosowane do jednorazowego użytku. Po czasie dostrzeżono, że klienci korzystają z nich wielokrotnie. Spostrzeżenie to spowodowało, że torby foliowe zaczęto wykonywać z bardziej wytrzymałych surowców. Umożliwiało to dźwiagnie cięższych rzeczy Z uwagi na większą trwałość toreb foliowych w latach siedemdziesiątych, zaczęto umieszczać na nich napis reklamowy lub symbol marketu z którego dana siatka pochodziła. Tak powstała nazwa „reklamówka”, która jest używana do dzisiaj bez względu na to czy jest ona zapisana czy nie.

przy czym jeszcze wykorzystuje się torby foliowe

Reklamówki stosowane w marketach przez klientów to oczywiście tylko jedno z funkcji opakowań wykonanych z plastiku. Każdy producent opakowań foliowych posiada w swojej ofercie także inne potrzebne  wyroby z tego surowca. Są nimi miedzy innymi: pojemniki na jedzenie, kosmetyki, chemię gospodarczą, torby foliowe do pakowania materiałów ogrodniczych, budowlanych czy opału a także normalne worki na śmieci, z jakich korzystamy każdego dnia

Wady i zalety worków foliowych

Torby foliowe są najbardziej popularne na rynku, nie jest tak bez powodu Mają one ogrom zalet, dzięki czemu w większości przypadków ciężko jest zamienić je na inną rzecz. Do istostnych zalet worków foliowych jest ich wytrzymałość. Folia jest bardziej wytrzymała niż np. pudła kartonowe dodatkowo jest wodoszczelna nie posiada zapachu oraz pozwala na pakowanie w nią wyrobów o różnych formach. Do niewątpliwych zalet toreb foliowych należy też ich niska cena a także masa. Worki foliowe są niebywale lekkie, w odróżnieniu np. od  szkła. Ma to duże znaczenie w czasie przewożenia towarów Pomimo obfitości zalet reklamówki mają jedną sporą wadę a mianowicie czas rozkładu. Szacuje się, że jedna reklamówka rozkładać się może nawet kilkaset lat. Tymczasem statystyczny konsument wyrzuca siatkę standardowo nawet po 25 minutach używania.

Jak z głową korzystać z jednorazówek?

Zdecydowana większość z nas korzysta codziennie  z reklamówek i toreb foliowych. Jednak ze względu na ekologię i dobro naszej planety powinniśmy zmniejszyć ich ilość lub postarać się o ponowne wykorzystanie surowca.

 Sposobów istnieje naprawdę wiele Pierwszą z nich jest na przykład wykorzystanie niegrubych reklamówek, przyniesionych ze sklepu  w roli worków na śmieci tym spsobem oszczędzamy pieniądze i odciążamy środowisko Używane reklamówki  sprawdzą się też bardzo dobrze  w sadzie , jako ochrona dla roślin przed niską temperaturą  (wystarczy okryć roślinkę siatką i solidnie obwiązać). 

Bardzo pomysłowym sposobem na wykorzystanie jednorazówek jest przygotowanie z nich plastikowej „włóczki”. Żeby ją przygotować wystarczy odciąć od reklamówki uchwyty, i dno. Powstanie wtedy swego rodzaju tuba, następnie należy  złożyć ją na połowę i odciąć pierwszy pasek, to będzie koniec „włóczki”. Kolejne paski należy odcinać po skosie. Gotowy surowiec wykorzystuje się tak samo jak włóczki wykonane z tradycyjnych  materiałów. W internecie można nawet znaleźć filmy instruktażowe pokazujące krok po kroku jak zrobić z nich dużo ciekawych rzeczy. 

Nim wyrzucisz stos zużytychjednorazówek spróbuj je użyć jako foli bąbelkowej do swoich przesyłek. Sprawdzą się równie wietnie, a Ty zaoszczędzisz i przysłużysz sięświatu.

Reklamówki, czy nadal są potrzebne?

Stosowanie jednorazówek nadal jest potrzebne i powszechnie stosowane. Wynika to z wielu plusów tych produktów należy jednak korzystać z nich mądrze i tylko wtedy, gdy faktycznie ich potrzebujemy. Gdy tylko jest taka możliwość, zabierajmy własne siatki a plastikowych używajmy ponownie. Zawsze trzeba też zastanowić się dwa razy nim się coś wyrzuci.Warto pamiętać że odpowiedzialność  za środowisko ponoszą nie tylko producenci opakowań foliowych, ale przede wszystkim my – konsumenci.

Published by