>

Zawody w architekturze i wykańczaniu wnętrz

Zawody w architekturze i wykańczaniu wnętrz

Po postawieniu domu, czy zakupie mieszkania przychodzi czas na wykańczanie wnętrz. Jeśli nie mamy zdolności plastycznych można swoje kroki skierować do specjalisty w tej kwestii. Każdy z tych profesji trudni się wykańczaniem wnętrz. Przed zaczęciem poszukiwania właściwej osoby, która zaprojektuje nam nasze wymarzone wnętrze, warto dowiedzieć się, którego fachowca dokładnie będziemy potrzebowali. Architekt wnętrz Poznań, dekorator, projektant – wszystkie te profesje zajmują się wykańczaniem pomieszczeń. Czym się różnią? Przede wszystkim mają trochę inny zakres prac. Na różnym etapie urządzania wnętrz potrzebny jest inny specjalista. Kiedy warto zwrócić się do architekta wnętrz, dekoratora, a kiedy projektanta? Na co zwrócić uwagę szukając właściwego specjalistę?

Jaki jest zakres obowiązków architekta wnętrz?

To, czym się trudni architekt budowlany niemal każdy wie – jego obowiązkiem jest projektowanie budynków. Nie każdy jednak słyszał o architekcie wnętrz. Czym on się właściwie trudni? Ich głównym zadaniem jest takie zaprojektowanie przestrzeni do życia domowników, żeby było wygodne i funkcjonalne. Z pewnością uwzględniając wszystkie obowiązujące przepisy budowlane. Planując pomieszczenie, musi on wziąć pod uwagę takie aspekty jak komfort, bezpieczeństwo, komunikacja, oraz osobistych potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Zawód architekta wnętrz nie jest tylko zawodem artystycznym, ale techniczno – artystycznym. Podczas swojej pracy musi wykazać się wiedzą z zakresu elektryki, hydrauliki, materiałoznawstwa, a także konstrukcji budynków. Specjalista wykonujący ten zawód powinien ukończyć studia wyższe na uczelni takiej jak Akademia Sztuk Pięknych, czy Politechnika. Poznań jest miejscem, gdzie znajduje się wiele pracowni architektonicznych, tak więc wybór jest duży. Inaczej niż w przypadku architektów budowlanych nie musi posiadać specjalistycznych uprawnień. Z pewnością oprócz posiadanego dyplomu, warto aby taki specjalista wykonywał swoje obowiązki z pasją i miał talent artystyczny.

Projektant – zakres zadań

Profesja projektanta jest nieco różna od architekta wnętrz. Osoba posiadająca ten zawód musi mieć dobrze rozwinięty zmysł plastyczny. Jej zadaniem jest zwizualizowanie wnętrza, czyli pokazanie jak powinno ono się prezentować, jakie umieścić w nim meble, a także jakie barwy będą dominować. W sytuacji projektanta wnętrz, nie musi skończyć studiów kierunkowych, może ukończyć tylko kursy, ale i to nie jest niezbędne. Projektant wnętrz zazwyczaj zajmuje się projektowaniem pojedynczego pomieszczenia jak np. kuchnia czy łazienka, bez uwzględnienia innych pomieszczeń. Na pewno powinien mieć minimalną znajomośc wszelkich instalacji, nie da się zaplanować kuchni, nie biorąc pod uwagę sposobu, w jaki podłączona będzie woda czy prąd. Projektant przed zaczęciem zlecenia musi najpierw poznać wymagania właściciela, a następnie sporządzić projekt wstępny.

Dekorator wnętrz – najistotniejsze informacje

Kolejnym zawodem powiązanym z projektowaniem wnętrz jest dekorator. Jak można się domyślić, dekorator specjalizuje się w dekorowaniu czyli projektowaniu końcowego wystroju wnętrza. Na pewno jest to stricte artystyczny zawód, potrzebujący odpowiednio rozwiniętego talentu plastycznego. Dekoratorzy nie muszą posiadać studiów kierunkowych, pomimo tego często są oni po ukończeniu jakiegoś plastycznego kierunku. Dobry specjalista będzie potrafił dobrać końcowe urządzenie wnętrza do wymagań właściciela. Musi on także mieć dużą wiedzę w dziedzinie kolorystyki, tekstur, a także faktur. Jego finalny projekt powinien być spójny, a całość dobrze prezentować się. Można powiedzieć, że dekorator odpowiedzialny jest za przysłowiową „wisienkę na torcie”. Dekorator bierze pod uwagę konstrukcji budynku czy instalacji, jego celem jest dobór barw, wyposażenia, firan, obrazów itp. Najcześciej dekorator wybiera się z właścicielem do sklepów z akcesoriami do dekoracji pomieszczeń i pomaga mu dobrać odpowiednie, pasujące do siebie dodatki. Dekorator nie powinien zajmować się projektowaniem całości, czyli być projektantem, ale projektant może być również dekoratorem wnętrz. Zazwyczaj zatrudniając architekta wnętrz, współpracuje on z dekoratorem, co umożliwia przeprowadzić cały projekt wnętrza od początku do końca.

Published by