>

Wyjaśniamy o co chodzi z nowymi przepisami w związku z Nowym Ładem

Wyjaśniamy o co chodzi z nowymi przepisami w związku z Nowym Ładem

O zmianach w prawie przez wejście od stycznia Nowego Ładu słyszy się od dłuższego czasu. Niestety dopiero po ich wejściu zobaczyliśmy jak wiele nieścisłości wiąże się z Nowym Ładem. Na samym początku wizja była całkiem pozytywna i sporo pracowników cieszyło się na wejście takich przepisów. Na początku roku, gdy pojawiły się pierwsze wypłaty okazało się jednak, że większość osób nie tylko nie zyskuje na Polskim Ładzie, ale bardzo dużo traci. Księgowa Kraków oraz w innej części Polski ma problemy, żeby dobrze wyjaśnić interesantom co się zmienia i jakie dokumenty muszą złożyć. Sprawdźmy kto straci na Polskim Ładzie i co planuje w związku z tym nasz Rząd.

Ulga dla klasy średniej

Ta ulga jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych rzeczy. Jeśli patrzeć na założenia Polskiego Ładu jeśli zarabiacie rocznie między 68 412 a 133 692 zł brutto, nie powinniście stracić na wprowadzeniu nowych przepisów. Problem pojawił się jednak jak zaczęto sprawdzać co będzie, jeżeli w trakcie roku pracownik pójdzie na zwolnienie lekarskie, zmieni pracę na gorzej lub lepiej płatną, albo przejdzie na emeryturę i jego roczny zarobek brutto nie będzie mieścił się w tym zakresie. Wychodzi na to, że wtedy pracownik będzie musiał oddać znaczną ilość pieniędzy do Skarbówki przy kolejnym rozliczeniu PIT. To sprawia, że osoby będący na etacie nie wiedzą, czy powinni składać dokument, żeby nie uwzględniać ulgi przy wypłatach. Na jednej z ostatnich konferencji premier Mateusz Morawiecki powiedział, że każdy kto otrzymuje wynagrodzenie w kwocie do 11141 zł brutto miesięcznie i straci na Nowym Ładzie, dostanie wynagrodzenie szkód. Skarbówka jednak mówi, że nie jest możliwe wprowadzenie tego systemowo i Polacy tak naprawdę dalej nie wiedzą co robić. Pamiętajcie, że jedną z lepszych rzeczy, jakie możecie zrobić, jest wybranie się do biura księgowego w Krakowie. Księgowe na pewno zrobią wszystko, żeby Wam doskonale doradzić i wszystko wyjaśnić.

Co z przedsiębiorcami w Polskim Ładzie?

Jeszcze przed rozpoczęciem się Nowego Ładu można było zauważyć, że osoby, które prowadzą firmy albo jednoosobowe działalności gospodarcze mają nieatrakcyjne zasady przy rozliczaniu się. Teraz Polski Ład jeszcze bardziej utrudni życie przedsiębiorcom, którzy nie będą mogli spokojnie sprzedać wykupionego z leasingu samochodu wcześniej niż po 6 latach. W przeciwnym wypadku niezbędne będzie rozliczenie tego w PIT. Do tej pory było to tylko 6 miesięcy. Następną istotną i bardzo negatywną dla osób prowadzących firmy modyfikacją jest to, że oczywiście przedsiębiorcy nie są uwzględnieni przy uldze dla klasy średniej. Znowu pokazuje to, że są oni w o wiele gorszej sytuacji niż osoba fizyczna pracująca na umowę o pracę.

Czy Polski Ład jest przemyślany?

Osoby specjalizujące się w prawie podatkowym uważają, że tak wielka zmiana w podatkach powinna być zdecydowanie bardziej i mądrzej zorganizowana niż wprowadzony w styczniu Polski Ład. W minionym roku usłyszeć można było, że Polski Ład spowoduje, że większość Polaków zyska, mało kto straci, prawda jednak okazała o wiele gorsza. Nawet jeśli Ci najmniej zarabiający zyskują 100 zł w przeciągu miesiąca to zjada to szybko rosnąca inflacja. Dodatkowo tracą nie tylko osoby, które wchodzą w 2 próg podatkowy, ale również osoby, które samotnie wychowują dzieci. Jest to dla nich ogromny cios, o czym nikt nie wspomniał przy pierwszych rysach Polskiego Ładu. Nie jest także nowością, że w o wiele gorszej sytuacji są jak zawsze przedsiębiorcy. Jeśli macie kłopot z obliczeniem czy rozliczać się ryczałtem, czy podatkiem liniowym, albo nie rozumiecie do końca nowych regulacji to zawsze możecie wybrać się go księgowej w Krakowie. Biura rachunkowe na bieżąco zapoznają się z Polskim Ładem i przedstawiają najkorzystniejsze scenariusze dla zainteresowanych.

Published by