>

Używany pojazd – co powinieneś wiedzieć o zasadach gwarancji?

Używany pojazd – co powinieneś wiedzieć o zasadach gwarancji?

Zakup używanego auta to zawsze pewne ryzyko. Osoby sprzedające przeważnie zapewniają, że samochód jest w świetnym stanie, a poprzedni właściciel jeździł nim tylko od święta. Praktyka bywa inna.

Coraz częstszą praktyką jest proponowanie przez sprzedawców gwarancji. Gwarancja na samochód używany może obejmować swym zakresem rozmaite części auta i stanowić niejako zapewnienie, że kondycja pojazdu są zbieżne z opisem.

Jak działa gwarancja na samochód używany? Czy warto z niej korzystać? W jakich sytuacjach jest ona użyteczna?

Dlaczego sprzedawcy aut używanych proponują nam gwarancje?

Wiele podmiotów handlujących używanymi autami zdaje sobie sprawę, że często historia oferowanych przez nich aut jest ciężka do odtworzenia. Wiedzą to również kupujący, którzy do zapewnień handlarzy zazwyczaj podchodzą z rezerwą.

By wzmocnić w kliencie chęć zakupu i zaufanie, komisy sprzedają auta w pakiecie z gwarancją. Na rynku istnieje kilka podmiotów świadczących tego rodzaju usługi. Gwarancja na samochód używany może być zróżnicowana – determinuje ją zakres, warunki i cena.

Zależnie od wykupionego standardu możemy liczyć na różne warunki. Szczegóły zawarte w umowie są też determinowane stanem pojazdu, jego stopniem wyeksploatowania i potencjalną podatnością na awarie.

Najczęściej gwarancja na samochód używany obejmuje okres od 3 do 12 miesięcy od zakupu pojazdu. Bazuje się ona na bezkosztowej naprawie pojazdu w jednym z wskazanych warsztatów mechanicznych.

Podpisując umowę gwarancyjną, w jej ramach powinna znajdować się dokładna lista usterek i elementów, które mogą być objęte gwarancją. Komponenty objęte bezpłatną naprawą stanowią niestety odsetek wszystkich elementów, które potencjalnie mogą wymagać reparacji.

Ponadto, gwarancja na samochód używany zawiera też limit finansowy do którego pokrywane są koszty. W sytuacji wyższych kosztów naprawy niż postanawia umowa klient różnicę pokrywa z własnej kieszeni.

Wypożycz samochód z gwarancją i nie martw się niczym. Skorzystaj z oferty ava-rent.

Gwarancja na samochód używany od strony praktycznej

Rzeczywistość związana z gwarancjami na pojazdy używane bywa różna. Można spotkać uczciwe firmy, od których gwarancja na samochód używany w stu procentach spełnia oczekiwania kupujących. Można też spotkać przedsiębiorstwa o słabych opiniach.

Wobec tego warto dokładnie przeanalizować umowę gwarancyjną i jej warunki. Zdarza się, że awaria musi być zgłoszona do instytucji gwarancyjnej w ciągu maksymalnie 48 godzin od jej wystąpienia. Nie zawsze jest to możliwe, a niestety daje to firmom opcje do odstąpienia od wykonania swoich obowiązków.

Dokładnie trzeba sprawdzać też zakres gwarancji w oparciu o stan kupowanego samochodu. Niestety rynek motoryzacyjny pozwala manipulowania różnymi czynnikami przez sprzedawców. Cierpią na tym głównie osoby nieobeznane z tematem.

Szukając informacji na ten temat, można spotkać się z doniesieniami, że firmy często zwlekają się z wywiązaniem się ze swoich części umów.

Zatem, jeśli gwarancja na samochód używany to u renomowanych dostawców. Rzetelne firmy nie splamią się oszustwem czy przeciąganiem sprawy. Ponadto umowy z nimi zawierane są zazwyczaj klarowne i nie zawierają żadnych klauzul. Nawet jeśli czasem takowe są droższe to nadal warto.

Published by