>

Remont łazienki – jakie materiały budowlane musisz kupić?

Remont łazienki – jakie materiały budowlane musisz kupić?

Przebudowa łazienki jest bardzo często dość męczącym wydarzeniem. Chcemy jak najszybciej zakończyć remont, dlatego, że mamy wyłączoną łazienkę z użytku. Często jednak przytrafia się wiele nieplanowanych sytuacji, które blokują zakończenie prac. Na co powinniśmy być przygotowani i jakie materiały budowlane warto mieć w zapasie, aby potem nie martwić się ich brakiem?

Co warto załatwić przed rozpoczęciem remontu łazienki?

Na samym początku, jeszcze przed rozpoczęciem samego remontu warto zorientować się czy nie mamy obowiązku zgłosić go do spółdzielni. Taka sytuacja może być konieczna kiedy planujemy wymienić okna czy też powiększyć łazienkę. Oczywiście ma to miejsce wtedy, kiedy remont łazienki wykonywać będziemy w bloku. Poza formalnościami warto również pomyśleć o ewentualnych odpadach, jakie pojawią się po remoncie. Nie mówimy o zwykłych odpadach, ale o starej wannie i umywalce, czy też o kafelkach. Te dwa pierwsze przedmioty zaliczane są do śmieci wielkogabarytowych, a przez to, nie można ich wyrzucać do standardowych kontenerów na śmieci.

Na każdym osiedlu, również w Słupsku, co jakiś czas ma miejsce zabieranie śmieci wielkogabarytowych. Warto zorientować się w jakim terminie będzie on miał miejsce u nas. Nie będziemy mieć wtedy problemu, jakim jest brak możliwości wyrzucenia starej wanny, która zajmuje bardzo dużo miejsca. Jeżeli mamy w planach zburzyć ścianę to na pewno sprawdźmy jak wygląda sytuacja z gruzem. Przy niektórych ulicach w Mrągowie stawiane są dostępne dla mieszkańców pojemniki na gruz. Zdarza się jednak, że trzeba zorganizować go samodzielnie i w związku z tym trzeba skontaktować się z firmą, która zajmuje się udostępnianiem takich kontenerów, a następnie wywozi gruz. Bez wątpienia spotkamy się z taką firmą w Sierakowicach i w Lęborku.

Na co postawić przy wykańczaniu ścian?

Jeszcze jakiś czas temu ściany w łazience zawsze wykładało się płytkami. Aktualnie jednak o wiele częściej możemy spotkać się z podziałem na część z płytkami i fragment, który jest malowany farbą. Zdarza się również tak, że łazienki malujemy tylko farbą, gdyż bez problemu dostaniemy takie wodoodporne, dedykowane do łazienek.

Spójrzmy na sytuację, w której w naszej łazience są położone płytki na ścianach. Na początku trzeba więc je skuć. Jeżeli na ścianę planujemy ponownie położyć nowe płytki, to trzeba kupić takie materiały budowlane jak: klej do płytek, fugi, grunt oraz oczywiście nowe płytki. Koszt będzie różny w zależności od wyboru materiału. Za wszystkie materiały budowlane możemy dać między 1200 a nawet 6000 zł. Zupełnie inaczej będzie wyglądać sytuacja jeśli chcemy pomalować ściany. W takim przypadku materiały budowlane, które trzeba będzie kupić to jedynie farba. Powinniśmy jednak pamiętać, że jeśli skuliśmy płytki, to nasza ściana prawdopodobnie będzie potrzebować dodatkowych prac, żeby dało się ją pomalować, a to generuje dodatkowe koszta.

Jak wygląda zmiana podłogi w remontowanej łazience?

Bez wątpienia najistotniejsze w podłodze, która ma być w łazience, to żeby była wodoodporna. Właśnie z tego powodu przeważnie spotkać możemy płytki podłogowe, które oprócz odporności na wodę, są wytrzymałe i łatwe podczas czyszczenia. Podczas wyboru idealnych płytek powinniśmy szczególnie spojrzeć na ich powłokę. Szczególnie ważne jest, żeby nie była ona śliska, tak żeby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia i przewrócenia się. Jeśli zmieniamy podłogę w łazience powinniśmy być przygotowani na kupno takich materiałów remontowych jak płytki podłogowe, klej do nich, fugę oraz grunt. Niezwykle istotna jest także wylewka samopoziomująca, tak aby nasza podłoga była równa i kafelki dobrze leżały.

Published by