>

Praca zdalna – co na to kodeks pracy, czy nastąpią jakieś zmiany?

Praca zdalna – co na to kodeks pracy, czy nastąpią jakieś zmiany?

Skąd pomysł na wprowadzenie pracy zdalnej do kodeksu pracy?

W marcu 2020 gdy w Polsce na dłużej zagościła pandemia i wszystkie związane z nią ograniczenia, konieczna była ogromna zmiana w sposobie działania wielu firm. Część sklepów została zamknięta, w wielu miejscach zostały zastosowane modyfikacje, tak żeby jak najbardziej zminimalizować spotkania pracowników. W takich przedsiębiorstwach, gdzie było to możliwe, pracownicy dostawali pracę zdalną i pojawił się wtedy problem z regulacją takiej pracy. Wcześniej nie zdarzało się to często, firmy musiały same ustalić zasady pracy na odległość.

Co zostanie dopisane do kodeksu pracy?

W kodeksie pracy, który ma opisać także pracę zdalną znaleźć się mają między innymi:

  • określenie zasad realizowania pracy w domu,
  • możliwość wykonywania pracy poza siedzibą firmy na wniosek zatrudnionego,
  • prawo do anulowania pracy z domu tak samo przez kierownika, jak i przez zatrudnionego,
  • określenie obowiązków kierownika wobec pracownika,
  • kontrola pracy poza siedzibą firmy pracownika przez kierownika,
  • zakaz dyskryminacji osoby zatrudnionej, która pracuje zdalnie

W rezultacie znajdą się w nim wszelkie niezbędne informacje dające wytyczne tak samo dla osób zatrudnionych jak i pracodawców. To co jest jednak najistotniejsze to, że przełożony wyrażający zgodę na pracę zdalną osoby zatrudnionej mimo wszystko musi zapewnić mu przedmioty i urządzenia konieczne aby wykonywać pracę, ale też pokryć wszystkie koszta, jakie będą związane z ewentualną naprawą urządzeń. Powinno się też wiedzieć, że możliwa jest tak samo praca zdalna na stałe jak i okazjonalna. W takiej sytuacji pracownik musi złożyć prośbę na papierze albo w formie maila. Wspominając o okazjonalnej pracy poza siedzibą firmy mamy na myśli pracę nie więcej jak 12 dni w roku kalendarzowym. Co ważne to pracownik musi chcieć okazjonalnie wykonywać pracę zdalną i nikt nie może go do tego zmusić.

Co z przepisami BHP podczas pracy zdalnej?

Pracownik wykonujący pracę zdalnie też będzie zobowiązany stosować się do przepisów BHP. Jest tego jednak trochę mniej niż w przypadku pracy w biurze. Przepisy, które znajdą się w nowym kodeksie pracy mają mówić o tym, że osoba zatrudniona na umowę o pracę musi złożyć oświadczenie, że jego stanowisko pracy zdalnej gwarantuje bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jeśli jeszcze przed podpisaniem umowy o pracę potencjalny zatrudniony powie, że chce wykonywać pracę w pełni zdalnie, to zostanie mu umożliwione przejście szkolenia BHP online.

Jeśli w dalszym ciągu nie rozumiecie co ma się zmienić i jakie kroki powinniśmy poczynić z pracownikiem, który zgłosi chęć wykonywania zdalnej pracy w trybie stałym lub chociaż 12 razy w roku to spokojnie możecie skontaktować się z kancelariami adwokackimi, których zadaniem jest znajomość zmieniających się przepisów. Właściwym miejscem będzie kancelaria adwokacka w Mińsku Mazowieckim, gdzie prawnicy są specjalistami w zakresie kodeksu pracy. 

Published by