>

Nowy Ład – jak wpływa na branżę IT?

Nowy Ład – jak wpływa na branżę IT?

Ostatnimi czasy czołówki dzienników informacyjnych zdominował Polski Ład. Wdrażany przez rząd program interwencyjny, mocno wpłynie na portfele Polaków. Polski Ład ma być w zamyśle reakcją na rezultaty pandemii COVID-19. Działania związane z pandemią mocno zachwiały różnymi sektorami. Jedną z dziedzin, które zachowały stabilność jest przemysł IT. Możliwość pracy zdalnej spowodowała, że IT zyskało na popularności. Pracowników kuszą przede wszystkim wysokie zarobki i elastyczność. Jednak rządowy plan gospodarczy nie ominął tej branży. Jak rzutuje on na pracowników IT? Jak powinni oni się rozliczać?

Jak Nowy Ład współgra z pracą w IT?

Warto wyjść od tego, że program zaproponowany przez władzę jest bardzo skomplikowany. Księgowi w Grodzisku Mazowieckim podkreślają, że mnogość interpretacji jest powalająca.

Kolejną istotną sprawą jest to, że wielu fachowców IT pracuje na umowach B2B. Aby  być na czasie niezbędne dla tego typu pracownika jest profesjonalne biuro rachunkowe. Nie jest łatwo prowadzić księgowość w perspektywie zakrojonych na tak szeroką skalę zmian. Rząd utrzymuje, że na Nowym Ładzie zyska ponad 90% podatników.

Na chwilę obecną wygląda na to, że branża IT znajdzie się do tych szacunków. Jednym z rozwiązań ma być rozliczanie na bazie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka taksacyjna dla pracowników IT ma wynieść 12%. Stanowi to zmianę na korzyść, w zestawieniu z poprzednimi stawkami: 17%, 19% i 32%(w II progu podatkowym). Jednak ryczałt odbiera możliwość(i) odliczania od podatku kosztów uzyskania dochodu.

Czy byt programistów się pogorszy przez zmiany?

Paradoksalnie najmniej muszą obawiać fachowcy uzyskujący przychód mniejszy niż 120 tysięcy zł brutto w skali roku. Nie pokonają oni II progu podatkowego, który łączy się z większym podatkiem do zapłaty. Mają też możliwość rozliczania się przez ryczałt. Ponadto mogą skorzystać z ulga(i) IP Box.

Zapotrzebowanie w sektorze jest głównie na ludzi z doświadczeniem. Otrzymują one przeważnie wyższe wypłaty. Skutkuje to tym, że często przekraczają one II próg podatkowy(32%). Zakładając brak zniżek daje to stratę na poziomie 6% w skali roku.

Mimo zmian, w IT wzrasta zarówno popyt, jak i podaż. Dlatego też zarobki tutaj regularnie pną się do góry. Obecnie kreują się nowe trendy związane z kryptowalutami, Big Data, analizą danych, cyberbezpieczeństwem czy sztuczną inteligencją. To właśnie eksperci znający się na najnowszych technologiach mogą liczyć na najwyższych zarobków.

Co zrobić żeby korzystnie wyjść na polskim Ładzie?

Zatem. jak w utworze, ktoś zyskuje, ktoś traci. Istotne aby w ciągłej karuzeli zmian podatkowych się nie pogubić. Jeśli czujemy się na siłach, można samodzielnie prowadzić księgowość. Dobrze jest mimo wszystko mieć fachowca do pomocy.

Działalność w rachunkowości pod pewnymi względami przypomina pracę(y) w IT. Może być wykonywać(na) zdalnie i wymusza znajomość(i) wszelkich niuansów.

Nawet w sieci możemy zatrudnić biuro rachunkowe, które będzie prowadziło dla firmy lub osoby prywatnej księgowość. Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Szczecin – to nieistotne. W czasach połączeń mobilnych tego typu bariery odchodzą do lamusa. Księgowy z dowolnego miejsca na Ziemii może nam pomóc w wyborze o najkorzystniejszym dla nas planie prowadzenia działalności. Może też stale doradzać nam i informować o wszelkich nowościach w obrębie interesującego nas sektora. A te czasami wdrażane są niepostrzeżenie. 

Published by