>

Laserowe cięcie blach – rzeczy, które musisz wiedzieć

Laserowe cięcie blach – rzeczy, które musisz wiedzieć

Cięcie blach laserem  pozwala uzyskać maksymalnie precyzyjnego kształtu różnego typu materiałów. Dodatkowo, daje ona szeroką częstotliwość działań, która nie jest do powtórzenia gdy stosujemy inne technologie obróbki. Przeczytaj nasz tekst, aby dowiedzieć się czym jest cięcie blach laserem we Wroclawiu oraz inne ciekawostki o tym zabiegu.

Jak wygląda zabieg cięcia blachy za pomocą lasera?|W jaki sposób przebiega laserowe cięcie blachy?

Cięcie za pomocą lasera pozwala na uzyskanie w pełni dokładnego kształtu różnego typu materiałów. Ponadto, daje ogromną powtarzalność czynności, jest ona nie do powtórzenia gdy stosujemy inne technologie obróbki. Czym tak naprawdę jest cięcie za pomocą lasera? to rodzaj obrabiania materiału, w trakcie czego użyta zostaje wiązka lasera, rozprowadza ona sporą ilość energii na bardzo małej przestrzeni. W czasie, gdy promień laserowy dotknie powierzchni na której jest materiał, duża część energii jest na nią przenoszona. To pozwala na wykonanie dokładnych nacięć. Dzięki temu, cięcie za pomocą lasera zdecydowanie wyróżnia się wśród innych metod obróbki materiałów.  Należy jednak pamiętać, że wszystkie lasery do cięcia blachy różnią się do siebie. Jakość wiązki laserowej może dosyć istotnie się różnić. Warto także wspomnieć o typach cięcia blachy:

  • Odparowanie
  • Wypalanie
  • Topnienie i wydmuchiwanie
  • Tworzenie pęknięć

Podczas cięcia blach za pomocą lasera przez odparowanie materiał, który obrabiamy podlega odparowaniu w obojętnym chemicznie gazie. Niemniej jednak w przypadku metody o nazwie wypalanie, najpierw stapia się materiał. Kolejnym krokiem jest wdmuchanie części materiału, która się stopiła za pomocą gazu.Cięcie laserem blach i metali jest realizowane na jeden z poniższych sposobów:

Cięcie reaktywne

Używa się tutaj strumienia tlenu albo mieszaniny chemicznej zawierającej tlen a także argon. Dzięki powstającemu w trakcie procesu ciepła, cięcie laserem poprzez wypalanie zdaje się o wiele bardziej wydajne niż pozostałe sposoby obróbki.

Cięcie z użyciem pęknięć

Ta metoda oparta jest o wytwarzanie pęknięć. W jaki sposób odbywa się cięcie blachy za pomocą tej metody? Stosuje się tu wiązki laserowe, które doprowadzają konkretny kawałek metalu do ogromnej temperatury. Tą metodę poleca się do do materiałów o grubości co najmniej 1 mm.

Cięcie w stanie ciekłym

Taka metoda zwykle znajduje zastosowanie w przypadku metali z wysokich stopów. 

Które blachy jesteśmy w stanie poddać obróbce?

Realnie to obróbce poddawane mogą być wszystkie rodzaje blach. Dodatkowo  warto też napomknąć , że wiele firm w miastach takich jak przykładowo Warszawa czy Wrocław oferuje usługę laserowego cięcia blach. Warto jednakże pamiętać o tym, że ogromne znaczenie ma grubość blach, które będą poddane obróbce. Jeśli chodzi o blachy aluminiowe to jest nie więcej niż 3 mm. Z kolei w przypadku blach nierdzewnych – cięcie laserowe idealnie sprawdzi się w elementach o grubości 6 milimetrów. 

Plusy laserowego cięcia blach – sprawdź je

W odróżnieniu od innych metod obróbki, cięcie blach za pomocą lasera wykazuje dużo zalet.

Do najbardziej ważnych plusów tej metody należą:

  • efektywność procesów – dzięki użyciu skoncentrowanej wiązki lasera, nasza blacha podlega ekspresowej obróbce. W krótkim czasie możemy uzyskać nawet skomplikowane wzory, natomiast element jest natychmiast gotowy do użycia, nie ma już konieczności dodatkowego obrabiania.
  • perfekcyjna powtarzalność – laserowe cięcie blach i jego procesy ustawiane są automatycznie, dzięki czemu są one powtarzalne. Nawet bardzo precyzyjne, trudne do osiągnięcia efekty można w 100 procentach {odtworzyć na kolejnym materiale.
  • cięcie kosztów – w związku z pełną automatyzacją i powtarzalnością, jesteśmy w stanie ograniczyć koszty które związane są z utratą tworzywa. Laser wytwarza cienką wiązkę, zapewniającą perfekcyjne cięcie, nie uszkadzając przy tym pozostałej części materiału.

Published by