Kiedy psują się pompy wtryskowe i hydroforowe i jak je naprawić?
Pompy wtryskowe – czym są i kiedy się psują?
Pompa wtryskowa to rozwiązanie stosowane w silnikach diesla starej generacji. Jej zadaniem jest tłoczenie i dozowanie oleju napędowego. Pompy wtryskowe dzielą się na: rzędowe i rozdzielaczowe. Pompy rozdzielaczowe w pewnej chwili zaczęły zastępować pompy rzędowe głównie dlatego, że są mniejsze i mogą być sterowane elektronicznie.
Wszelkie usterki jakie zdarzają się pompą wtryskowym objawiają się złą pracą silnika. Zazwyczaj zdarza się sytuacja kiedy mamy problem z uruchomieniem silnika albo włączenie jest mocno problematyczne nie tylko na zimnym, ale też na ciepłym silniku. Możliwa też jest bardzo głośna praca silnika lub spadanie mocy i mocniejsze dymienie. Dość często podłożem jest nieregularna wymiana oleju silnikowego albo stosowanie zanieczyszczonego. Przyczyną bywa także zapchany filtr paliwa lub zwyczajnie zużycie się mechaniczne poszczególnych elementów.
Czym jest pompa hydroforowa i co się w niej psuje?
Pompy hydroforowe umożliwiają nam pobieranie wody do gospodarstwa domowego, domków letniskowych lub w celu nawadniania ogrodu. Stanowią one ciekawą alternatywę dla pomp głębinowych i znajdują zastosowanie wtedy gdy woda znajduje się do 8 metrów pod powierzchnią.
Pompy hydroforowe są często wybierane dlatego, że mają niewielki rozmiar, nie za wysoki koszt i nieskomplikowany montaż.
Poszczególne elementy pomp zużywają się szybciej niż inne i to jest przeważający powód awarii. Jedną z najpopularniejszych czynności robionych w trakcie naprawy pomp hydroforowych jest wymiana uszczelnienia hydrauliki – jest to niezmiernie istotne aby silnik pracował poprawnie. Kolejną czynnością robioną w czasie naprawy może być przetaczanie wirników i bieżni. Wynika to ze względu na fakt, że w wodzie, która jest pompowana mogą się znajdować zabrudzenia, takie jak piasek. Gdy wejdzie do wnętrza pompy, często powoduje powstawanie niedużych wyszczerbień w wirnikach i bieżniach, a to bardzo mocno zaniża wydajność, umiejętność zasysania i ciśnienie pomp hydroforowych.
Dosyć często konieczność naprawienia pompy nie wynika z awarii urządzenia, ale instalacji, odpowiadającej za pompowanie wody. Zazwyczaj to zawór zwrotny, który widnieje przy koszu na końcu przewodu zasilającego, zatopionego w pompowanej cieczy, jest najbardziej awaryjnym elementem.
Remont pomp hydroforowych i wtryskowych
Naprawa i remont pomp hydroforowych i wtryskowych jest oczywiście możliwe. Bardzo często firmy proponują przyjechanie do klienta i zabranie zepsutej pompy. Taką usługę znajdziecie w masz-zap, które może obiecać wymianę popsutych elementów na nowe – oryginalne części zamienne, lub, jeśli wyrazisz zgodę, dostaniesz zamienniki, które będą wyprodukowane w fabryce dla Ciebie.
Jeżeli potrzebujesz naprawy pompy hydroforowej to powinieneś dokładnie zweryfikować firmę, której powierzysz to zadanie – niesamowicie ważne jest żeby remont przebiegł szybko i przy zastosowaniu nowoczesnych technik, które umożliwią dokładną naprawę pomp. Zapewniamy Cię, że Masz-zap w swojej działalności utrzymuje tak samo względy bezpieczeństwa jak i całkowitego profesjonalizmu.