>

Jakie pompy mają zastosowanie

Jakie pompy mają zastosowanie

Pompy tłokowe – co należy o nich wiedzieć?

Pompy tłokowe to są pompy wyporowe której elementem roboczym jest tłok poruszający się w cylindrze ruchem posuwisto-zwrotnym. Na rynku możemy odszukać wiele rodzajów pomp tłokowych. Warto też napomknąć o zaletach tych pomp, którymi są możliwość pompowania bardzo gęstych cieczy. Natomiast ich zastosowaniami są transfery:

  • Ściernych oraz żrących cieczy, takich jak kwasy winowe a takżę osady,
  • Gorącego płynu o temperaturze 100°C
  • Maziowatych płynów,
  • Gęstych i zamulonych cieczy.

Niemniej jednak warto pamiętać iż pompy takie wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a czasem naprawa pomp będzie konieczna.

Pompy wodne – co warto o nich wiedzieć?

Bez wątpienia poprzez ciągłą dostępność wody jesteśmy w stanie w normalny sposób funkcjonować każdego dnia. Często w tym celu niezbędne jest zastosowanie pompy, która ją doprowadzi do domu a także ogródka. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo rodzajów takich urządzeń. Takie pompy znajdują zastosowanie w dużej ilości typów instalacji, są one używane przykładowo do: zaopatrzenia w wodę poprzez przepompowywania wody czystej i brudnej ze studni, basenów bądź innych zbiorników naturalnych bądź też sztucznych. Pamiętaj jednak, że o pompy należy dbać, a także trzeba liczyć się z faktem że regeneracja pomp może być niezbędna.

Pompy hydroforowe- co należy o nich wiedzieć?

Pompy samozasysające, które nazywane są też pompami hydroforowymi, stanowią ciekawą alternatywę dla pomp głębinowych. Stosuje się je wtedy, gdy lustro wody znajduje się dość wysoko natomiast sama instalacja wodociągowa powinna być zrobiona tanio. Te pompy są samozasysające oraz często wybierane są do zasilania domków letniskowych, czy też systemów podlewania ogrodu oraz wypompowywania deszczówki. Dodatkowo wydajniejsze modele z powodzeniem można wykorzystywać też w celach przemysłowych czy również do tłoczenia wody którą wykorzystamy na potrzeby  spożywcze w domu. Pamiętaj, aby dobrze o nią dbać i ją pielęgnować przeciwnie remont pomp może być konieczny.

Pompy wtryskowe- co warto o tym wiedzieć?

pompa wtryskowa jest to w większości używana do hydraulicznego wtrysku paliwa. Jednakżę w związku z ogromnymy wadami tych pomp nie są one zbytnio wykorzystywane.

Pompy zębate – co warto o tym wiedzieć?

Pompy zębate cechują się bardzo trwałą konstrukcją o przedłużonej eksploatacji. Czy jesteś świadom że większość modeli pomp zębatych jest dostępna z przyłączami które są w linii prostej czy też pod kątem 90 stopni. Pompy projektuje się tak aby nie posiadały części gumowych, które mają styczność z tłoczonym medium. Jeśli chodzi o zastosowania pomp to znajdują one je między innymi w przemyśle cukierniczym, naftowym, lakierniczym, farmaceutycznym czy też chemicznym. Reasumując pompy zębate znajdziemy jeszcze w wielu wielu innych gałęziach przemysłu. Potrafią one działać zarówno z cieczą której temperatura jest wysoka jak i perfekcyjnie nadają się do tłoczenia smoły.

Pompy wirowe- co należy o nich wiedzieć?

Dzięki zwartej konstrukcji, szybkiemu użytkowaniu a również wysokiej wydajności, pompy mają dużo zastosowań w szeroko pojętym przemyśle oraz budownictwie. Mogą one z pełnym sukcesem pompować wodę ale również ścieki. Przez to te pompy są chętnie montowane w przemysłowych systemach kanalizacji ściekowej jak i instytucjach a także obiektach użytku publicznego. Dodatkowo warto dodać że takie pompy są wysoce odporne na bardzo intensywnie eksploatację. Pompy wirowe takżę mogą być używane do pompowania ścieków komunalnych ale też w przypadku osuszania zalanych pomieszczeń. Oprócz tego taki rodzaj pomp są używane również w innych branżach, takich jak energetyka, rolnictwo czy górnictwo.

Pompy nurnikowe – co warto o nich wiedzieć?

Ten rodzaj pompy można wykorzystać w większości w ciężkich warunkach, ponieważ zapewniają one ciągłą pracę. Głównie swoje zastosowanie znajdują w  przepompowywaniu wyjątkowo zabrudzonej cieczy. Jednakże taki typ pompu dobrze poradzi sobie również z oczyszczoną cieczą. W obecnych czasach profesjonalne pompy nurnikowe głównie wykorzystuje się do zasilania aparatów procesowych, bądź do zatłaczania wody złożowej czyli solanki. 

Published by