>

Elektryka samochodowa – jak dbać o swoje auto?

Elektryka samochodowa – jak dbać o swoje auto?

Elektryka w nowoczesnych samochodach

Obecnie dużą(ym) popularnością cieszą się samochody elektryczne. Są ciche i sprzyjają środowisku. Nie generują żadnych spalin, a prąd, któym są napędzane jest dość tani w ich przypadku.

Dlatego w obliczu trwającej transformacji energetycznej i licznych apeli wysuwanych przez polityków i działaczy proekologicznych ich rola się rozrasta. Stale wzrasta ich produkcja oraz procentowy udział w rynku automotive.

Niestety jest to jeszcze rozwiązanie dla raczej majętnych kierowców. Samochody elektryczne wciąż są stosunkowo drogie. Co więcej nie we wszystkich krajach infrastruktura drogowa jest przystosowana na tego rodzaju pojazdy(ów).

Pamiętajmy przy tym o tradycyjnych pojazdach. W ich sytuacji także bardzo istotnym elementem jest elektryka samochodowa.

Prąd – bez niego daleko nie zajedziesz

Prąd pozwala na funkcjonowanie wszystkich pojazdów. Auta spalinowe także są wyładowane systemami elektrycznymi. Ich praca bazuje na akumulatorach.

Dla wygody użytkowania niezbędna jest sprawna elektryka samochodowa. Całe szczęście nie trudno znaleźć warsztaty, których specjalizacja jest elektryka samochodowa. W samym mieście Warszawa jest ich kilkuset. Ursynów, Mokotów czy Targówek to ogromne dzielnice, które żyją własnym życiem. To między innymi tutaj wykonują swoje usługi fachowcy od naprawy instalacji elektrycznych w naszych pojazdach.

Silnik samochodu zapala się pod wpływem iskry elektrycznej sprowokowanej przez przekręcenie klucza w stacyjce. Elektryka to także wiele dodatków, które czynią jazdę autem przyjemniejszą. Mowa tu choćby o klimatyzacji, otwieraniu szyb czy ogrzewanych siedzeniach.

Ile elektryki ląduje w najnowszych modelach samochodów?

Nowo powstające auta są coraz bardziej zbliżone do tzw. elektryków. Spotkamy w nich duże pokłady różnego rodzaju przewodów elektrycznych, które w zasadzie ponoszą odpowiedzialność za działanie auta.

Popularnym trendem ostatnimi czasy stały się samochody hybrydowe. Łączą one w sobie cechy aut tradycyjnych i elektrycznych. Systemy elektryczne pełnią żywotną rolę w prawidłowym działaniu takich aut.

Co ważne odpowiadają za systemy zabezpieczające. Obszarem ich zainteresowania jest również sterowanie pojazdem. Nowe auta zamiast lusterek wyposażane są w kamery i sygnalizatory, które sprawdzają się przy manewrach parkowania bądź podczas poruszania się w zatłoczonych miastach.

Elektryka samochodowa w autach nowej generacji pozwala też sygnalizować nasze zamiary innym kierowcom. Wpływa to na bezpieczeństwo i płynność całego ruchu drogowego

Jednak jest także druga strona medalu. Uwzględniając ilość elektryki w nowoczensych samochodach powinno się jej bardzo pilnować. Czasem wystarczy wypięty kabel, żeby zaburzyć działanie silnika lub innych części.

Gdzie serwisować systemy elektyrczne w aucie?

Cięzko mówić o sprawnej jeździe kiedy elementy sterujące nie są w stu procentach działające.

Podobnie, jak robimy to z ogólnym stanem pojazdu, elektryka samochodowa także powinna być kontrolowana regularnie. Taki(a) kontrola bazuje na badaniu komputerowym. Pracownik warszatu podpina właściwie skonfigurowany komputer do silnika i ma wgląd do wszystkich ewentualnych błędów.

Taki przegląd jest dosyć szybki, a przede wszystkim skuteczny. Kiedy wykryjemy jakiś(ąś) błąd należy szybko zadbać o wymianę uszkodzonych komponentów.

Ważny jest też dobry wybór mechanika. W związku z rosnącą elektryfikacją samochodów rośnie też zapotrzebowanie na usługi naprawcze i konserwacyjne. Jest to zjawisko korzystne dla kierowców – większy wybór skutkuje często wzrostem jakości świadczonych usług. Jednak w obliczu natężenia nowopowstających warsztatów trzeba decydować z głową. W innym przypadku można się przejechać.

Internet jest świetnym narzędziem, które znacznie ułatwia szansę na spotkanie rzetelnego fachowca. W zależności od miejsca zamieszkania wystarczy wpisać odpowiedni(ą) frazę w wyszukiwarce, np. “elektryka samochodowa, warszawa, ursynów”. Strona błyskawicznie wskaże nam adresy mechaników z tego obszaru. Co więcej, będziemy mogli znaleźć opinie i uwagi poprzednich klientów danego mechanika.

Auto jako podstawowy element rzeczywistości wielu z nas zasługuję na dbanie. Oddanie go do warsztatu warto poprzedzić rozeznaniem, wtedy szanse, że będzie nam długo służyło znacznie wzrastają.

Żródło: Elektryk samochodowy Ursynów.

Published by