>

Dwujęzyczność – plusy

Dwujęzyczność – plusy

Z pewnością w obecnych czasach znajomość języków jest bardzo istotna dlatego właśnie warto zaznajamiać dzieci od początku z językami obcymi. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku to bardzo dobry pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to niektóre z miast w których znajdziesz dwujęzyczną szkołę podstawową. Zachęcamy, aby przeczytać nasz tekst, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Dwujęzyczność zamierzona – co to jest?

Dwujęzyczność zamierzona jest to zjawisko w którym opiekunowie wprowadzają dwujęzyczność do życia dziecka. Kiedy zacząć? Prawdę mówiąc to najlepiej zacząć uczyć dziecka języka tak wcześnie, jak tylko będziecie mogli. Z wprowadzeniem języka obcego nie ma po co czekać. Czy wiesz, że noworodek od pierwszych dni życia podświadomie uczy się melodii języka wraz z poszczególnymi dźwiękami. Na wprowadzenie dwujęzyczności masz czas dp 3. roku życia dziecka. Warto też zdecydować się na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Czym jest nauczanie dwujęzyczne?

Nauczanie w szkole podstawowej tego typu jest to system który polega na nauczaniu pojedyńczych przedmiotów posługując się dwoma językami. Efektem tego doprowadza się do rozwoju wyższych kompetencji językowych, które osiągają uczniowie uczęszczający do takiej szkoły. Zalety tego stylu nauczania to:

  • formowanie postawy zrozumienia odmienności geograficznej a także tej w kulturze obszaru językowego który jest inny niż ojczysty;
  • nauka literatury, kultury oraz historii krajów innych niż ojczysty;
  • sprawniejszy dostęp do zagranicznych programów związanych z nauką;
  • możliwość zagranicznej nauki.

Jakie są zalety dwujęzyczności?

Plusów dwujęzyczności jest całe mnóstwo. Niżej je wypunktowaliśmy.

  1. Większa tolerancja
    Czy zdajesz sobie sprawę, że dzieci, które biegle władają dwoma językami są bardziej otwarte na świat. Dzieje się tak ponieważ intuicyjnie odczuwają, że nie ma jednej obiektywnej prawdy.
  2. Dziecko w przyszłości miało lepszą wymowę.
    Puszczaj dziecku bajki w języku obcym, a będzie ono umiało samo skorygować akcent w którym mówi.

Korzyści dla rodzica

Podjęta decyzja o wprowadzaniu dwujęzyczności przynosi korzyści wszystkim domownikom. Rodzice aby dobrze przekazywać dziecku wiedzę sami muszą dobrze znać dany język, a czasem także się z nim doszkalać.

Jak dwujęzyczność wpływa na rozwój dziecka?

Wyniki badań potwierdzają, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym pomaga z jego rozwojem. Występuje szybszy rozwój myślenia elastycznego i abstrakcyjnego. Ponadto dwujęzyczność rozwija pamięć krótkotrwałą oraz ma wielki wpływ na szybsze opanowanie nowego języka. W przypadku, gdy rodzice położą odpowiedni nacisk na dwujęzyczność, z czasem zakres słownictwa dziecka będzie co raz to większy co pozwoli na swobodne posługiwanie się dwoma systemami językowymi.

Published by