>

Czym się kierować wybierając zakład pogrzebowy?

Czym się kierować wybierając zakład pogrzebowy?

Każdy z nas kiedyś zetknie się ze śmiercią – wszak to integralny fragment każdego życia. Krewni nieboszczyka w obliczu tragedii stają przed koniecznością wyboru odpowiedniego zakładu pogrzebowego. Często śmierć może być tak druzgocąca, że trudno jest myśleć o przyziemnych sprawach związanych z organizacją pogrzebu. Trzeba wtedy wyszukać właściwą firmę pogrzebową, która przeprowadzi przez ten nieprzyjemny proces od początku do końca bez najmniejszych kłopotów. Zasadnicze, żeby to wydarzenie było odzwierciedleniem poszanowania dla nieboszczyka. Dlatego znalezienie odpowiedniego zakładu pogrzebowego jest tak istotną sprawą, nad którą warto się dokładnie zastanowić. Czym warto się sugerować wybierając firmę, która zajmie się organizacją pogrzebu? Czy ta firma może zająć się kompleksowo wszystkimi sprawami?

Zakład pogrzebowy – położenie

Jednym z istotniejszych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagą szukając zakładu pogrzebowego, jest jego położenie. Istotne jest, aby położony był niedaleko cmentarza, na którym będzie pochowany nieboszczyk. Okoliczna firma niewątpliwie będzie znała cmentarz i praktyki na nim panujące, oraz proboszcza. Pozwoli to na bezproblemową organizację pochówku. Firmy pogrzebowe muszą również znać pobliskie szpitale i chłodnie, jeśli nie posiadają swojej. Najczęściej tego typu firmy pogrzebowe położone są w bliskim sąsiedztwie cmentarza czy większych kościołów. Na pewno istotnym aspektem jest również to, żeby bliskość zakładu pogrzebowego umożliwiła szybki transport zwłok. Kiedy zgon nastąpi nocą, na pewno będzie zależało rodzinie na jak najszybszej reakcji zakładu pogrzebowego.

Czy zakład pogrzebowy ma w swojej ofercie transport zwłok?

Kolejną zasadniczą sprawą jeśli chodzi o wybór zakładu pogrzebowego jest to, czy taka firma posiada w swojej ofercie przewiezienie zmarłego. Jest to szczególnie ważne, kiedy śmierć nastąpiła daleko od miejsca docelowego pochówku. Czasami zdarza się, że trzeba jechać po zwłoki na drugi koniec kraju, a nawet za granicę. Wtedy trzeba dowiedzieć się, czy znaleziony zakład pogrzebowy oferuje transport zwłok na duże odległości. Najczęściej takimi transportami zajmują się zakłady pogrzebowe z dużych miast np. w Bielsku – Białej.

Usługi oferowane przez zakład pogrzebowy?

Szukając odpowiedniego zakładu trzeba także brać pod uwagę na zakres oferowanych usług. W tak niełatwym okresie jakim jest zgon bliskiej osoby zazwyczaj rodzina pogrążona w żalu wolałaby oddelegować sporą część obowiązków związanych z pogrzebem na firmę pogrzebową. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy fachowcy mogą pomóc w większości formalności takich jak odbiór aktu zgonu, wypełnienie wniosku o zasiłek czy wykupienie miejsca pochówku od zarządu cmentarza. Usługi pogrzebowe dobrych firm zazwyczaj obejmują również wybór trumien albo w przypadku kremacji – urn, dobór kwiatów, oprawa muzyczna ceremonii. Niektóre zakłady pogrzebowe wyposażona jest w odpowiedni sprzęt, który usprawnia uroczystość taki jak np. winda służąca do umieszczenia trumny w grobie, baldachim zasłaniający grób, świeczniki, stojaki na zdjęcia i wiele innych. Na pewno wszystko zależy od indywidualnych wymagań rodziny i tego w jakim stopniu jest ona w stanie zaangażować się w organizację ceremonii. 

Lokalizacja krematorium – na co zwrócić uwagę?

Kiedy rodzina pragnie skremować zwłoki, musi zorientować się położone jest krematorium. Niektóre firmy w swoich usługach pogrzebowych posiadają też uczestniczenie podczas kremacji zwłok. W takiej sytuacji ważny jest fakt, czy w pobliżu miejsca pochówku znajduje się krematorium wyposażone w kaplicę, w której odbędzie uroczystość. Krematoria zlokalizowane są zazwyczaj niedaleko większych miast. Dlatego jeśli rodzina zechce pożegnać nieboszczyka biorąc udział w kremacji, firma pogrzebowa wybierze krematorium, które zlokalizowane jest najbliżej miejscowości w której odbędzie się pogrzeb. Warto wspomnieć, że obecnie w Polsce znajduje się około 60 krematoriów.

Published by