>

Czym jest pamięć masowa i jaką wybrać?

Czym jest pamięć masowa i jaką wybrać?

Pamięć masowa jest wykorzystywana do trzymania na niej plików. Pamięcią masową jest przede wszystkim dysk HDD lub SSD, który jest wbudowany w komputer, ale są też pamięci masowe na dyskach przenośnych. Pospolite nośniki danych to na przykład płyta CD, karta pamięci lub pendrive. Czym różni się pamięć masowa od pamięci operacyjnej? Jakie pamięci masowe będą idealne dla użytkownika prywatnego, a jakie dla korporacji?

Pamięć masowa – co ją odróżnia od operacyjnej

Pamięć masowa służy do przechowywania danych permanentnie. Oznacza to, że nie jest ważne czy odłączysz komputer z zasilania, wyjmiesz dysk, przełączysz go do drugiego komputera, a potem znowu zamontujesz w pierwszym urządzeniu, katalogi, które wgrałeś będą tam cały czas. Dopóki ich nie pousuwasz. 

Pamięć operacyjna natomiast zeruje się stale kiedy wyłączasz laptop. Czyli po każdym ponownym uruchomieniu możesz ją zapisywać od początku, a ona przy wyłączeniu znowu się wyzeruje. Jest to spowodowane tym, że używana jest do robienia działań w danej chwili.

Jaką pamięć masową kupić do domu?

Użytkownik, który zastanawia się nad pamięcią masową do użytku domowego prawdopodobnie nie wymaga dużych zabezpieczeń oraz nośników danych, które przechowują ogromne ilości gigabajtów. Do użytku domowego bardzo dobrze nada się flash USB lub karta pamięci. Jedno i drugie znajdziemy w najróżniejszych opcjach wielkościowych i są dostępne w każdym sklepie komputerowym albo supermarkecie. Pamięć flash USB znajdziemy także w opcjach szyfrowanych – jest to dobre możliwość dla użytkowników, którzy są pewni tego czego chcą od pamięci masowej.

Te możliwości świetnie sprawdzą się jeśli pragniesz zewnętrznego nośnika danych aby trzymać na nim pliki takie jak zdjęcia, filmy a także muzyka. Jest to także pewnego rodzaju uchronienie się od usunięcia tych danych z komputera.

Pozostaje jeszcze kwestia pamięci masowej w charakterze dysku twardego. Istnieją dyski HDD i SSD. Dysk SSD kosztuje trochę więcej, ale jest nieporównywalnie trwalszy i szybszy. Jeżeli planujemy powiększyć pamięć sprzętu wystarczy zainwestować w dysk HDD, ale jeżeli chcielibyśmy sprawić, że będzie chodził sprawniej warto nabyć dysk SSD. Taka pamięć masowa jest na stałe wkładana do laptopa. W komputerach do użytku domowego pasują obydwa dyski twarde. Wszystko zależy od tego czy laptop służy nam do czytania w internecie wiadomości i oglądania filmów, czy może do wysyłania dużych plików i grania w gry, które bywają wymagające pod względem sprzętowym.

Jaką pamięć masową kupić do firmy?

Jeśli szukasz przemyślanego systemu do firmy to bez wątpienia masz całkowicie inne założenia w odniesieniu do pamięci masowej niż prywatny nabywca. Niezaprzeczalnie istotniejsza jest ochrona danych, które będą tam wklejane. Chodzi tutaj zarówno o zabezpieczenie przed pomyłkami użytkowników jak i przed oprogramowaniami zewnętrznymi. Powinno się również zwrócić uwagę na tworzenie kopii zapasowej, czy jest ta funkcja, jeśli tak to jak to wygląda, czy jest zautomatyzowane czy trzeba robić to własnoręcznie. Dodatkowo istotne jest żeby sprzęty firmowe działały szybko i bez zakłóceń. Powinno się więc zweryfikować czy pamięć masowa wspomaga ten proces.

W dużych firmach w biurach graficznych lub programistycznych zdecydowanie lepszym wyborem może być dysk SSD niż HDD. 

W ostatnim czasie popularne zaczynają być całe systemy pamięci masowej, np. NAS. Korzystają one z dostępu do sieci ale tylko dla wybranych sprzętów. Sposób ten jest tańszy i zdecydowanie bezpieczniejszy niż używanie chmury.

W przypadku gdy chcesz poczytać więcej na temat rozwiązań dla firm, sprawdź Data Experts – pamięć masowa.

Published by