>

Czym dokładnie jest CNC?

Czym dokładnie jest CNC?

W różnorakich branżach stosuje się interesujące metody obrabiania stalowych oraz tym podobnych przedmiotów. Może się jednakowoż wydawać, że od dziesiątek lat niesłabnącym powodzeniem cieszy się technologia CNC, czyli tak zwana obróbka skrawaniem oraz bliźniacze jej zabiegi. Tłumaczymy więcej na temat tego, na czym polega technologia CNC i dlaczego może szczycić się taką popularnością.

Obróbka skrawaniem

Najprościej sprawę tę tłumacząc, mamy tutaj do czynienia z metodą obróbki, polegającej na pozbywaniu się niewielkich fragmentów materiału z obrabianego produktu. W związku z tym niezwykle szybko można nadać takie kształty, na jakie dokładnie liczyliśmy w trakcie projektowania. Obróbka skrawaniem pozwala na znaczącą powtarzalność zabiegów, a zatem wszystkie produkty będą do siebie niezwykle zbliżone – jest to następna godna uwagi zaleta tej technologii.

Frezowanie CNC

Jednym z zabiegów, które wchodzą w skład technologii CNC, jest godne uwagi frezowanie. Jak sama nazwa mówi, cały proces zachodzi w urządzeniu zwanym frezarką. Czynność polega na ruchach zarówno poszczególnych elementów frezarki odpowiadających za usuwanie fragmentów materiału, jak i produktu, który jest obrabiany. W związku z tym frezowanie CNC jest rozwiązaniem niezwykle skutecznym i precyzyjnym.

Toczenie CNC

Tutaj także mówimy o jednej z metod obróbki skrawaniem. Tym razem urządzenie odpowiadające za tę czynność (jest to tokarka) praktycznie nie wykonuje jakichkolwiek ruchów – metoda ta bazuje na ruchach przedmiotu obrabianego. W przypadku tej metody precyzja jest najważniejsza, lecz również powtarzalność wszelkich wytwarzanych w ten sposób elementów. Jak zatem przedstawiliśmy, wszelkie metody obróbki skrawaniem są bardzo skuteczne i to właśnie temu czynnikowi powinny zawdzięczać swoją świetną opinię na całym świecie w różnego rodzaju branżach.

Obróbka skrawaniem – dostępność

W dzisiejszych czasach mnóstwo firm decyduje się na to rozwiązanie. Biorąc pod uwagę obszerną listę plusów, nie ma w tym nic dziwnego. Zdecydowanie poleca się obróbkę CNC, gdyż zapewnia efektywność, powtarzalność i znakomitą jakość.  

Bibliografia: http://www.kinstal-cnc.pl/

Published by