>

Co warto wiedzieć na temat układania kostki brukowej?

Co warto wiedzieć na temat układania kostki brukowej?

Układanie kostki brukowej nie zważając na głosy pozostałych to nie jest czynność wyjątkowo trudna. Niemniej jednak zdajemy sobie sprawę że dla niektórych usługi brukarskie w Gdańsku to lepsza opcja. Z naszego tekstu poznasz jak prawidłowo powinny przebiegać prace brukarskie. Wiedzę tę wykorzystasz zarówno podczas układania kostki brukowej jak i podczas sprawdzania czy zatrudniony brukarz dobrze ją ułożył. 

Jak powinna wyglądać dobrze ułożona kostka?

Pierwszym etapem prawidłowego układania kostki jest projektowanie bruku, oznacza to wykonanie odpowiedniego projektu. Musi on dostarczyć wykonawcy informacje, ile materiałów budowlanych będziesz potrzebować, oraz ile łącznie cały proces wyniesie. Usługa brukarska wykonana przez profesjonalną firmę na pewno trochę wyniesie niemniej jednak nie należy szukać na tym oszczędności. Nie zapominaj również że żeby rozpocząć zlecenia brukarskie powinnaś zweryfikować czy Ty masz dostęp do wszystkich potrzebnych przyrządów. Zaletą wyboru specjalisty jest fakt że firmy brukarskie oferują zarówno etap planowania, ale też dobór a także przetransportowanie materiałów – takich jak kostka brukowa czy kruszywa. Firmy takie odnajdziesz niemalże wszędzie, czy to Trójmiasto, Gdańsk, Gdynia, Warszawa czy Opole. 

 Jaka kostka brukowa najlepiej się sprawdzi?

Oprócz koloru należy wziąć pod uwagę jeszcze inne parametry wybierając kostkę brukową. Bardzo istotna jest również faktura kostki i rozmiary pojedynczych elementów. Masz możliwość zadecydowania się  na tradycyjny format lub płyty XXL, które są ogromnie które cieszą się dużą popularnością szczególnie pośród innowacyjnych projektów. Kolejny etap to poprawne pomiary całej posesji. Pomogą Ci one przygotować projekt oraz dzięki nim będziesz świadom ile palet kostki trzeba zamówić.

Jakich narzędzi będziesz potrzebować – sprawdź

Pierwszym niezbędnym narzędziem aby ułożyć kostkę brukową jest zagęszczarka. W przypadku większych powierzchni do wybrania gruntu potrzebna będzie koparka. Układasz duże płyty? W takim przypadku warto wypożyczyć chwytaki podciśnieniowe których waga wynosi od 120 do 320 kilogramów. Ponadto aby pomierzyć teren potrzebny będzie niwelator bądź długi metr. W trakcie robót koniecznie należy zaopatrzyć się wniezbędne będą fundamentalne narzędzia którymi są grabie, szpadla, taczki, miotły, poziomica, łata.

Etapy prac budowlanych układania kostki brukowej krok po kroku

1. Wytyczenie nawierzchni

Ten etap polega na aby zaznaczyć na projekcie określone punkty. Takim sposobem możesz wytyczyć usytuowanie a także to jaki jest poziom zabudowy w terenie.

2. Układanie kostki 

Na początku musisz usunąć ziemię na powszechność przewidzianą w projekcie. Wszystko to jest zależne od rodzaju podbudowy. Nie możesz zapominać, aby krawędzie kostki były umocnione za pomocą krawężników które należy ustawić na warstwie cieniutkiego betonu. Ponadto żeby odpływ deszczówka był prawidłowy, kolejnym warstwom poczynając od dna wykopu musisz nadać spadek 1 do 3 proc czyli 1-3 centrymetry na metr. Ostatnim etapem jaki należy wykonać jest wyrównanie dna wykopu oraz ubicie go poprzez ubijak lub zagęszczarkę mechaniczną.

3. Wykończenie terenu tuż po ułożeniu kostki brukowej 

Po skończeniu układania kostki brukowej całkowitą powierzchnię powinno się ubić. Na sam koniec na powierzchni kostki brukowej, która jest ułożona trzeba posypać warstwę drobnego przesianego piasku i wmieść go w szczeliny między kostkami, a następnie zalać wodą a także zostawić go aby osiadł. Takie czynności potrzeba powtarzać kilka razy, aż piasek w pełni wypełni pozostałe przestrzenie. Taka czynność perfekcyjnie ustabilizuje elementy powierzchni.

4. Ostatnie porady

Podczas przygotowywania łożyska pod nawierzchnię należy absolutnie wybrać całkowitąwarstwę urodzajną. Inaczej w przypadku gdy próchnica się rozłoży oraz zmniejszy swą objętość nawierzchnia może się miejscami zapaść. Wszelkie kolejne warstwy podbudowy a także podsypka koniecznie muszą być wyrównane i ubite. Pamiętaj aby nawierzchni nadać 1-3 proc spadku, nawet w przypadku gdy jest przepuszczalna, ponieważ została użyta podsypka piaskowa oraz ma odpowiednią podbudowę, żeby woda efektownie z niej odpływała. Dodatkowo aby osiągnąć powierzchnię o barwie jednolitej barwie, należałoby tuż przed rozpoczęciem układania wymieszać kostki które pochodzą z różnych opakowań.

Published by