>

Biuro rachunkowe – czym dokładnie się zajmuje?

Biuro rachunkowe – czym dokładnie się zajmuje?

Wiele prywatnych osób, a nie tylko firm korzysta z usług biura rachunkowego. Jednakże nie każdy wie, że takie biuro to nie tylko usługi z zakresu księgowości, czy pomoc przy corocznych zeznaniach PIT. Niewątpliwie są biura, których oferta opiera się na rachunkowości, ale są również takie, których zakres usług jest znacznie poszerzony o nietypowe usługi, albo takie, które nie są kojarzone typowym biurem rachunkowym. Taka oferta zazwyczaj jest skierowana zwłaszcza do przedsiębiorców, ale nie znaczy to, że prywatna osoba nie może skorzystać z porad w zakresie zakładania firmy. Zdarza się, że biura rachunkowe oprócz profesjonalistów w zakresie szeroko rozumianych finansów zatrudniają także ekspertów z innych dziedzin. Gdzie można znaleźć takie biura? Najwięcej biur rachunkowych jest w wojewódzkich miastach jak Warszawa, Poznań Gdańsk, Gdynia. Tam również można skorzystać z nieoczywistych usług jak wirtualne biuro, czy doradztwo gospodarcze. Jakie usługi oferują biura rachunkowe? Czym poza księgowością zajmują się biura księgowe? 

Podstawowe usługi biura rachunkowego 

Niewątpliwie poszczególne oferty biur rachunkowych nieco różnią się od siebie. Mimo wszystko można ogólnie powiedzieć, że zajmują się one dziedziną jaką są finanse. Co to dokładnie oznacza? Ich oferta najczęściej jest ukierunkowana na przedsiębiorców i jest to zajmowanie się księgowością firm. Oprócz tego takie biura zajmują się doradztwem podatkowym i finansowym, oraz przygotowują sprawozdania finansowe i badają ryzyko finansowe. Nierzadko w ofercie biur rachunkowych znajduje się także obsługa kadrowo – płacowa przedsiębiorstw, czyli ściślej mówiąc:

  • sporządzanie umów cywilno – prawnych,
  • wyliczanie wynagrodzeń,
  • wyliczanie zobowiązań podatkowych, oraz składek,
  • sporządzanie regulaminów pracy,
  • stworzenie siatki płac,
  • wystawianie zaświadczeń, oraz wiele innych.

Ze wsparcia takich biur mogą skorzystać także osoby fizyczne. Biura księgowe proponują sporządzanie corocznych zeznań PIT, z których wypełnieniem sporo osób ma problem. Jest możliwość również skorzystania z doradztwa w zakresie finansów, oraz pomocy w dopasowaniu opłacalnych odpisów i ulg. Pomoc specjalistów może okazać się pomocna przy płaceniu mniejszego podatku. 

Inne usługi biura rachunkowego – wirtualne biuro

Oczywiście biura rachunkowe mogą poszerzyć zakres swoich usług o usługi mniej oczywiste jak np. wirtualne biuro. Jest to usługa skierowana zwłaszcza do przedsiębiorców, którzy nie mają możliwości wynajęcia powierzchni biurowej. Najistotniejszą funkcją takiego biura jest użyczenie adresu, pod którym może być zarejestrowana firma. Oprócz tego wirtualne biuro zajmuje się kompleksową obsługą korespondencji. Co to oznacza? Kiedy na adres firmy przychodzi fizyczna korespondencja, jest ona skanowana, a później wysyłana przez e – mail do przedsiębiorcy. Zdarza się, że przedsiębiorca potrzebuje miejsca na zorganizowanie spotkania biznesowego, czy konferencji, dlatego wirtualne biuro oferuje również wynajęcie sali konferencyjnej. Takie udogodnienie jest szczególnie polecane dla freelancerów, ale coraz częściej korzystają z tego kancelarie prawnicze, a także agencje marketingowe.

Biuro rachunkowe i doradztwo 

Wiele biur rachunkowych proponuje nadprogramowe usługi w zakresie doradztwa gospodarczego. Taka oferta zazwyczaj opiera się na:

  1. pomocy przy tworzeniu biznesplanów – odpowiednio napisany biznesplan z pewnością pomoże przy uruchamianiu działalności, zwłaszcza w pozyskiwaniu źródeł finansowania jak np. kredyty bankowe. Biura rachunkowe oferują również sporządzanie biznesplanów na potrzeby wewnętrzne firmy ułatwiające kontrolowanie jej postępów;
  2. przygotowywanie wszelkiego rodzaju sprawozdań – biura rachunkowe tworzą raporty monitorujące wykonanie konkretnych zadań na podstawie określonych schematów. Takie dokumenty wykonane w wersji pisemnej przydatne są zarówno do celów wewnętrznych, jak i zewnętrznych;
  • tworzenie analiz ekonomicznych – jest to niezwykle ważny wskaźnik sytuacji ekonomicznej całej firmy. Odpowiednio wykonana analiza jest ważnym czynnikiem ułatwiającym podejmowanie decyzji strategicznych w firmie;
  • ocena strategii firmy – strategia jest ogólnym programem działalności przedsiębiorstwa, który ukierunkowany jest na zdobycie pewnych celów przy wykorzystaniu możliwości przedsiębiorstwa. Eksperci w biurach rachunkowych potrafią ocenić, czy wybrana strategia firmy uwzględnia wszystkie zmienne, które mogą mieć wpływ na osiągnięcie wyznaczonego wcześniej celu.

Z całą pewnością zakres usług oferowanych przez biura rachunkowe może być jeszcze szerszy, i obejmować np. prowadzenie negocjacji w imieniu klientów. Istotne jest, żeby wybrane usługi świadczone były na wysokim poziomie a osoby, zajmujące się tym dobrze znały się na tym co robią. Biura rachunkowe zazwyczaj oferują pomoc przy uruchomieniu firmy i przeprowadzą przez wszystkie niezbędne formalności od początku do końca. Po otworzeniu przedsiębiorstwa można kontynuować współpracę przy prowadzeniu księgowości.  

Published by