>

Biuro księgowe – kto odpowiada za błędy?

Biuro księgowe – kto odpowiada za błędy?

Nadzorowanie księgowości nie jest prostym zadaniem, dlatego wielu właścicieli firm zleca to zadanie profesjonalnym biurom rachunkowym. Jest to jedno z ważniejszych aspektów posiadania działalności gospodarczej. Nieodpowiednio prowadzona dokumentacja księgowa może stać się przyczyną wielu kłopotów. Podejmując decyzję o zleceniu prowadzenia księgowości przez biuro księgowe, powinno się wybrać jak najlepsze. Często właściciel firmy, który podpisuje umowę z biurem księgowym czuje się bezpiecznie – wszak zlecił to zadanie w ręce profesjonalistów, a sam musi jedynie płacić zobowiązania podatkowe. Mimo tego, trzeba pamiętać, że w przypadku popełnienia pomyłki przez księgowego, odpowiedzialność może ponieść sam przedsiębiorca.  Czy biuro księgowe także jest odpowiedzialne za powstałe błędy? W jakim stopniu konsekwencje może ponieść przedsiębiorca, a w jakim biuro rachunkowe?

Kto może prowadzić księgi rachunkowe?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest niezwykle istotną kwestią przy posiadaniu działalności gospodarczej. Jeśli przedsiębiorca nie umie robić tego samodzielnie, powinien znaleźć dobre biuro rachunkowe. Osoba zakładająca biuro księgowe nie może robić tego w formie nierejestrowanej działalności gospodarczej, ponadto musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Ponadto nie powinna być również skazana prawomocnym wyrokiem za popełnienie przestępstw skarbowych. Decydując się na biuro rachunkowe, trzeba również zwrócić uwagę na fakt, czy posiada ono ubezpieczenie w zakresie odpowiedzialności cywilnej za straty powstałe podczas prowadzenia działalności księgowej. Wiele odpowiedzialnych biur rachunkowych można znaleźć m.in. w Koszalinie.

Biuro rachunkowe – zakres odpowiedzialności

Kiedy właściciel firmy podejmie decyzję, że pragnie skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego biura księgowego, musi fakt ten zgłosić do urzędu skarbowego. Warto pamiętać, że musi on to zrobić w ciągu 15 dni od momentu, kiedy biuro rachunkowe z Koszalina otrzyma dokumenty. Pomimo tego, za całość dokumentacji nadal odpowiada właściciel firmy w przypadku jednoosobowej działalności, a nie biuro księgowe. Przy większych przedsiębiorstwach odpowiedzialność ponosi kierownik albo członek zarządu. Warto wspomnieć, że księgowy nie odpowiada za nie opłacone zobowiązania. Jego obowiązkiem jest tylko dostarczenie do urzędu rozliczenia. Przedsiębiorca odpowiada również za ewentualne skutki pomyłek. Odpowiedzialność przedsiębiorcy wynika z tego, że często ma miejsce sytuacja nie doniesie on wszystkich potrzebnych dokumentów na czas. Wówczas nieprawidłowo wyliczony podatek był skutkiem niedopatrzenia samego właściciela firmy, a nie biura rachunkowego.

Za jakie pomyłki odpowiada biuro księgowe?

Na pewno nie jest tak, że biuro księgowe nie ponosi żadnej odpowiedzialności. To, kiedy odpowiedzialność spoczywa na księgowych może być zawarte w umowie zawartej pomiędzy biurem rachunkowym a przedsiębiorcą. Wtedy biuro będzie zobowiązane do naprawienia szkód, jakie wynikły z nieodpowiedniego wykonania swoich zobowiązań. Niestety, nie jest to prosty proces. Żeby móc wyciągnąć konsekwencje z pomyłki biura rachunkowego przedsiębiorca powinien pójść do sądu i wnioskować o odszkodowanie od biura rachunkowego. W przypadku zwycięskiej sprawy odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel, dzięki temu biuro nie zbankrutuje. Z tego powodu ubezpieczenia biur rachunkowych są obowiązkowe. Jednakże odpowiedzialność biura księgowego w sytuacji popełnienia przestępstwa jest bezdyskusyjna. Kiedy działania księgowego zostaną udowodnione jako wykroczenie podatkowe albo przestępstwo, wówczas odpowiedzialność ponosi sam pracownik, bądź właściciel biura rachunkowego. Jest jedna sytuacja, w której odpowiedzialność ponosi solidarnie księgowy razem z przedsiębiorcą. Przepisy kodeksu karnego skarbowego mówią, że dwie strony ponoszą konsekwencje braku rzetelności przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych. 

Oferta biur księgowych – czy warto?

Podsumowując wszystkie za i minusy, można powiedzieć, że opłaca się korzystać z oferty biura rachunkowego. Można wtedy być pewnym, że dokumenty znajdują się w rękach specjalistów znających się na rzeczy. Jeśli właściciel firmy znajdzie godne zaufania biuro księgowe, powinien jedynie na czas dostarczać potrzebne dokumenty i regularnie opłacać podatki. Wybierając odpowiednie biuro warto zasięgnąć opinii innych klientów. 

Published by